MAKALELER

Böbrek Hastaları İçin Evde Diyaliz Başladı


Böbrek hastaları ülkemizde en fazla organ nakli bekleyen ve sayısı her geçen yıl artan hastaların başında geliyor. Ege Üniversitesi Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, Türkiye'de şu an yaklaşık 22 bin böbrek nakli bekleyen hasta bulunduğunu, nakil bekleyen hasta sayısında sürekli devam eden bir artış gözlendiğini ve son resmi rakamlara göre ülke genelindeki yaklaşık 60 bine yakın böbrek hastasının kliniklerde diyalize girdiği söyledi.

Her yıl 10 bine yakın hastanın diyalize başladığını belirten Ercan Ok, "Organ bağışı konusuna hem Sağlık Bakanlığı hem de sivil toplum kuruluşları çok ciddi çaba sarf ediyor, çeşitli kampanyalar düzenleniyor, ancak yeterli sayıda bağışa ulaşılamıyor. Bu konudaki özendirme çalışmalarının arttırılmasının yanı sıra, hali hazırda nakil bekleyen böbrek hastalarının yaşam standartlarının iyileştirilmesi de büyük önem taşıyor. Bu noktada ev hemodiyalizini de çok iyi konumlandırmak gerek. Ev hemodiyalizi böbrek nakli bekleyen hastaların gündelik yaşamla bağlarını kuvvetlendirmek ve konforlarını arttırmak açısından oldukça başarılı bir yöntem" diye konuştu.

Ev Hemodiyalizi organ nakli bekleyen böbrek hastalarının imdadına yetişiyor

Organ bağışı bekleyen hastaların, diyaliz sonrası yaşadıkları sıkıntılara ve ev hemodiyalizinin faydalarına vurgu yapan Prof.Dr.Ercan Ok, "Ev Hemodiyalizi tedavisinde diyaliz süresi uzadığı için üre, kreatinin, potasyum ve fosfor temizlenmesi anlamlı derecede artmaktadır. Kansızlık, fosfor yüksekliği, tansiyon yüksekliği, beslenme bozukluğu gibi sorunlar için ilaç kullanma ve diyet gereksinimi azalmaktadır. Daha yavaş sıvı çekildiği için diyaliz sırasında yaşanan tansiyon düşmesi, kramp gibi sıkıntılar hemen hemen hiç görülmemektedir" açıklamasını yaptı.

Daha sağlıklı, aktif ve konforlu bir yaşam sürdürmek mümkün

Organ nakli gerçekleştirilmesinin diyaliz hastaları için birincil hedef olduğunu vurgulayan Prof.Dr. Ercan Ok, nakil bekleme sürecinin en konforlu şekilde yaşanmasını sağlayan ev hemodiyalizi imkanından, aktif bir yaşam sürdürmek, ailesi ve sosyal çevresiyle daha uzun ve kaliteli vakit geçirmek isteyen tüm hastaların faydalanabileceğini kaydetti.


Tamamen ücretsiz sunulan ev hemodiyalizini uygulayabilecek hastalarda bulunması gereken özelliklerin neler olduğuna değinen Ercan Ok, yaşı, eğitim düzeyi ne olursa olsun, istekli olan tüm diyaliz hastalarının eğitim almak için başvurabileceğini, ev hemodiyalizi işlemini hasta veya bir yakınının uygulayabildiğini, gerekli eğitimlerin ardından hastanın evine makine ile su sistemi kurularak diyaliz için ihtiyaç olan tüm malzemelerin temin edildiğini de sözlerine ekledi.