top
   
 |  Makaleler  |  Linkler  |  Sağlık  |  Fotoğraf Albümü  |  Site İçi Arama  |  E-Posta  |  İletişim  | 
 
 
Anasayfa
HAKKIMIZDA
SANAL TUR
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
HABERLER
DİYALİZ HAKKINDA... Yazdır E-Posta

Diyaliz Tedavisi Nedir ?
Diyaliz; Böbrek yetmezliğinde kanda biriken zararlı maddeleri özel zarlar kullanarak süzmek ve böylece kanı temizlemektir.
İnsan vücudunda bel kemiğinin sağ ve solunda yer alan iki böbrek vardır. Her bir böbrek yaklaşık 12cm uzunluğunda ve 150 gr. ağırlığındadır; ortalama olarak bir yumruk büyüklüğündedir.


Böbreklerin en önemli görevi, kanı zararlı artıklardan temizlemek, vücudun su ve tuz dengesini düzenlemek ve böylece tüm organ ve sistemlerin belirli bir uyum içinde çalışmasını sağlamaktadır. Söz konusu görevler tam olarak yapılmazsa, vücutta zararlı maddeler, su ve değişik yapıda tuzlar birikir ve kimyasal denge bozulur. Bu durumda , başta kalp ve beyin olmak üzere tüm diğer organlar görevlerini yerine getiremez hale gelir.
Böbrekler, ayrıca çeşitli hormonlar salgılarlar. Bu hormonlar, kan yapımı, kemik gelişmesi ve tansiyonun belirli düzeyde tutulmasına yardımcı olur. Böbrek Yetersizliği durumunda bu hormonların salgılanmasında bozukluklara ek olarak kansızlık, kemik hastalıkları ve tansiyon ayarsızlıkları da ortaya çıkar.


Diyaliz Ne İle Yapılır ve İdeali Nedir?Active Image
Diyaliz makinesi  +  Diyalizör  +  Diyalizat  +  dediğimiz özel sıvı karışımı ile diyaliz yapılır. Diyalizin ideali haftada 3 gün 4 saattir. İlk giren hastalarda yeterli idrar çıkışı var ise bir süre haftada 2 tolere edilebilir. Daha sonra haftada 3’e çıkarılır.


Nasıl Yapılır?
Diyalizörde hastanın kanı ile dışarıdan verilen sıvı arasında ters bir akım oluşur. Bu sayede vücuttan uzaklaştırılması gereken maddeler sıvıya, vücuttaki eksik olan maddelerde sıvıdan kana geçiyor.


Diyalize Giriş Sebepleri Nelerdir?
- Şeker hastalıkları
- Yüksek Tansiyon
- Polikistik Böbrek (Böbrekte içi sıvı dolu kese)
- Çocuklukta sık geçirilen idrar yolu iltihapları
- Genetik böbrek hastalığı


Böbrek Hastalığı Nasıl Anlaşılır ?
- Nefes darlığı
- Bulantı
- Kusma
- El, yüz ve vücutta şişlik
- Halsizlik


Diyalize Giriş Zamanı Nasıl Belirlenir?
Bunun için kreatin klirensi hesaplanır. Hasta 24 saatlik idrarını toplar. Aynı gün hem kanda, hem de idrarda kreatin bakılır. Özel bir formülle klirens hesaplanır. Eğerki %10’un altına düşmüş ise diyalize girme zamanı gelmiştir.


AV Fistül – Arterio Venöz
Hastanın diyalize girmesi, makinenin çalışabilmesi için yeterli kan akımının sağlanması gerekir. Bunu sağlayacak olan AV fistül’dür  ve kreatin klirensi %15’lerde iken açtırılıp hazırlanır.


Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
- Tuzdan kısıtlı diyet
- Sıvı alımının kısıtlanması
- Fosfor ve Potasyumdan kısıtlı diyet

 

© 2015 Oray Diyaliz
DUZCE.COM - BKYM.COM Tarafından Kurulum Yapılmıştır.